Την Κυριακή 10.08.2014 στις 17:00 έλαβε χώρα στο Καρκινάγρι Ικαρίας το «Δίαθλον Ικαρίας 2014 + Bike».

Τελικά πραγματοποιήθηκε η μικρή διαδρομή του Διάθλου. Ο καιρός ήταν εξαιρετικός ενώ πλήθος κόσμου μαζεύτηκε για να εμψυχώσει τους αθλητές από τον πρώτο έως τον τελευταίο.  Οι αθλητές αφού κολύμπησαν για 350m και έτρεξαν 10km στα καλντερίμια του χωριού και στα γύρω μονοπάτια, τερμάτισαν στο Μόλο ανάμεσα σε χειροκροτήματα. Στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Χανούμης Γεώργιος με χρόνο 01:09:54, στη δεύτερη θέση ο Βασίλαρος Ανδρέας με χρόνο 01:12:18 ενώ στην Τρίτη θέση την έκπληξη έκανε μια γυναικεία παρουσία, η Τσιμπίδου Αθηνά με χρόνο 01:18:33. Δείτε τα αναλυτικά αποτελέσματα εδώ.

Παράλληλα με τον αγώνα των ενηλίκων, οι μικροί μας φίλοι διαγωνίζονταν στη ζωγραφική με θέμα «Αθλητισμός και Φύση», ενώ μετά τον βασικό αγώνα ήρθε η σειρά των παιδιών να διαγωνιστούν στο τρέξιμο. Στην κατηγορία  8-11 ετών πρώτη τερμάτισε η Βατούγιου Δανάη, δεύτερη η Παναγιώτου Ασπασία και τρίτος ο Βουτούγιου Νίκος. Στην κατηγορία 11-13 ετών πρώτος τερμάτισε ο Κουριδάκης Θανάσης, δεύτερος ο Φραγκιουδάκης Αλέξανδρος και τρίτος ο Φραγκιουδάκης Παύλος.

Η μέρα ολοκληρώθηκε με τη βράβευση όσων διακρίθηκαν και όλοι μαζί γιόρτασαν το γεγονός στο pasta party που ακολούθησε.